За словами професора Вітольда Щепаняка, в минулому, проблемному для ріпаку сезоні, низька ефективність поглинання азоту рослинами в багатьох випадках була обмежуючим фактором для врожаю насіння. Чому так сталося і які уроки можна винести з цих досвідів? Сезон 2023/2024 на плантаціях ріпаку був сповнений проблем. Минулорічний сезон надовго залишиться в пам'яті фермерів, оскільки він наочно показав, наскільки непередбачуваним може бути виробництво «під хмарами». Найбільше труднощів і невизначеності зазнали саме виробники ріпаку, і проблеми почалися ще восени через надмірно бурхливий розвиток рослин, які було важко захистити, вкоротити та вигодувати.
Навесні було не легше — найбільше занепокоєння викликало надзвичайно раннє цвітіння ріпаку з заморозками та високим тиском шкідників на фоні. Ці та інші накладаючі проблеми призвели до врожаю, що не виправдав очікувань, на завершення сезону 2023/2024. Як зазначив професор Вітольд Щепаняк в інтерв'ю редакції порталу farmer.pl під час Академії Ріпаку 7 листопада 2024 року, в минулому сезоні також забезпечення рослин найважливішим живильним елементом — азотом — не було на бажаному рівні. Причиною цього стали фактори, незалежні від фермера.
За словами професора Вітольда Щепаняка з Університету в Познані, в минулому сезоні проблемною була переважно своєчасність внесення азотних добрив на плантаціях ріпаку, що виникло через правові обмеження та погодні умови.
Як пояснив експерт, така кількість і розподіл опадів з одного боку забезпечили розчинення добрив, але виявилися недостатніми для ефективного переміщення живильного елемента в напрямку кореневої системи та своєчасного надання азоту в необхідній кількості ріпаку, який в минулому сезоні потребував його раніше.
Урок на наступну весну
Як підкреслив у розмові з порталом farmer.pl професор Щепаняк, досвід минулого сезону потрібно врахувати, щоб правильно живити ріпак вже восени і, по можливості, не затримувати внесення азоту на плантаціях.