Борошно сапонітове - меліорант комплексної дії – магнієвмісне добриво, Хмельницька область.
| Created: 17 October 2024, number: 29737
Найважливішими проблемами сільського господарства є збереження родючості ґрунтів та збільшення урожайності сільськогосподарських культур. Ведення землеробства без систематичного науково обґрунтованого застосування меліорантів призводить до зниження виробництва продукції рослинництва, погіршення фізико-хімічних властивостей ґрунтів, що зумовлює прискорену їх деградацію і зменшення рівня потенційної й ефективної родючості. Вимогою сьогодення є вирощування продукції рослинництва з оптимальними витратами засобів хімізації та максимальною продуктивністю, яку можна досягти застосовуючи природні високоефективні меліоранти комплексної дії, спрямовані на поліпшення фізичних, фізико-хімічних та агрохімічних властивостей ґрунтів, що в свою чергу сприяє одержанню високих врожаїв та збереження ґрунту.
Сапонітове борошно є меліорантом комплексної дії - магнієвмісним добривом, яке виготовляють з сапонітової глини (метаморфізованих туфів), що містить у своєму складі сапонітові мінерали з високим вмістом магнію (до 12%). Мінерал сапоніт – триоктаедричний високомагнієвий смектит, мінерал із групи шаруватих силікатів, який має трьохшарову лабільну структуру та відноситься до найбільш магнезіального підвиду монтморилоніту. Маючи специфічну шарувату кристалічну структуру, сапоніт відзначається високою дисперсністю та ємністю обміну, йому властива здатність сорбувати катіони та деякі аніони і перетворювати їх в обмінні іони, які здатні обмінюватись на інші катіони або аніони при взаємодії у водному розчині. Ємність вбирання сапонітового борошна становить 78,6 мекв./100 г продукту, середній вміст: MgO - 11,5%, CaO - 2,4%, K2O - 0,81%, Na2O - 0,26%.
Особливе природне поєднання макро- та мікроелементів в складі сапонітового борошна забезпечує його високі показники питомої поверхні набухання, колоїдності, ємності катіонного обміну. Сапонітове борошно ефективніше порівняно з традиційним вапняковим борошном. Якщо пік активності в ґрунті останнього спостерігається на другий-четвертий рік після внесення, то сапонітове борошно активно діє вже у перший рік, при цьому меліоративна його дія не лише зберігається, але і посилюється на третій рік. Це відбувається завдяки великій активності і швидкості обмінних реакцій сапоніту з ґрунтом. Так, при підвищенні концентрації іонів водню в ґрунтовому розчині обмінні реакції з глинистими мінералами будуть їх нейтралізувати, виділяючи в розчин катіони обмінного комплексу сапоніту – магній,
Евгений Кубрак
private person
on the site from 9 October 2024