Препарат-інсектицид для знищення багатьох видів шкідників сільськогосподарських культур, що складається з трьох активних компонентів, діючий при безпосередньому контакті з обробленими рослинами, а також системно, при потраплянні всередину організму комахи.
Інсектицид забезпечує захист культур протягом трьох тижнів, при поїданні шкідниками нових приростів діє препарат з такою ж ефективністю. У комах-шкідників не виникає резистентності до діючих компонентів, препарат викликає миттєву загибель і знищує їх на найважливіших етапах розвитку.
Препарат не забруднює ґрунт та воду, не токсичний для рослин, не завдає шкоди здоров'ю людей при вживанні продукції.
Завдяки використанню АТО Жук якість продукції та кількість урожаю підвищується, препарат не має від'ємного впливу на оброблювані культури.
Діючі компоненти: тіаметоксам – 250 г/л, лямбда-цигалотрин – 80 г/л, альфа-циперметрин – 15 г/л.
Спектр дії інсектицида: молі, воші, картопляна моль, колорадський жук, трипси, клопи, букарки, довговусі плодівниці, казарки, яблуневі цвітоїди та пиляльники, фруктоїди, деякі види кліщів, листовертки, каліфорнійські щитівки, хлібні жуки, шкідливі клопи черепашки, цукрові довговусики, щитівки, білани, капустяники та інші.
Спосіб застосування препарату. Обробка культур з метою захисту від шкідників проводиться в період активного росту та при перших ознаках присутності шкідливих комах. Температура повітря під час оприскування не повинна перевищувати +25 °C, швидкість вітру – мінімальна. Важливо проводити нанесення розчину рівномірно, з ретельним покриттям всієї листкової площі рослин. Найбільш економічним та ефективним буде внесення препарату спільно з іншими фунгіцидами, такими як Захист та Целитель.
Норми внесення АТО Жук. Для обробки картоплі знадобиться від 1,0 до 1,5 мл препарату на 3-5 л води на одну сотку площі. Для обробки плодових культур – від 1,5 до 2,0 мл на 5-8 л води на одну сотку площі. Для обробки зернових колосових культур – 1,5 мл на 3-5 л води на одну сотку площі. Для обробки цукрової буряк – 1,5 мл на 3-5 л води на одну сотку площі. Для обробки капусти – 1,0-1,5 мл на 3-5 л води на одну сотку площі.
Витрата робочої рідини для обробки плодових насаджень становитиме від 2 до 3 л на одне молоде дерево, 5 л – на одне доросле.
Частота обробок – не більше двох. Повторне внесення виконується при появі нової хвилі шкідливих комах.
Термін очікування після оприскування до початку збирання врожаю картоплі та зернових – 30 днів, цукрової буряк та капусти – 20 днів, плодових – 45 днів.
Виход працівників на оброб