Навесні було не легше — найбільше занепокоєння викликало надзвичайно раннє цвітіння ріпаку з заморозками та високим тиском шкідників на фоні. Ці та інші накладаючі проблеми призвели до врожаю, що не виправдав очікувань, на завершення сезону 2023/2024. Як зазначив професор Вітольд Щепаняк в інтерв'ю редакції порталу farmer.pl під час Академії Ріпаку 7 листопада 2024 року, в минулому сезоні також забезпечення рослин найважливішим живильним елементом — азотом — не було на бажаному рівні. Причиною цього стали фактори, незалежні від фермера.
За словами професора Вітольда Щепаняка з Університету в Познані, в минулому сезоні проблемною була переважно своєчасність внесення азотних добрив на плантаціях ріпаку, що виникло через правові обмеження та погодні умови.
Про остаточний врожай вирішувала кількість і розподіл опадів. Фермери дуже часто не могли внести добрива раніше, бо навіть коли мінімум температури був перевищений, вони часто не могли фізично заїхати в поле. Потім, коли вони вже заїхали, то відсутність опадів призвела до того, що ефективність [використання азоту — прим. ред.] була нижчою, і можна сказати, що це відбувалося поза впливом фермера. На півдні Великопольщі з лютого ми спостерігали меншу кількість опадів, що спочатку ще не було проблемою, оскільки запас води з пізньої осені чи ранньої зими був більший, однак у березні, квітні чи навіть у травні опади становили лише кілька міліметрів — пояснив професор Щепаняк.
Як пояснив експерт, така кількість і розподіл опадів з одного боку забезпечили розчинення добрив, але виявилися недостатніми для ефективного переміщення живильного елемента в напрямку кореневої системи та своєчасного надання азоту в необхідній кількості ріпаку, який в минулому сезоні потребував його раніше.
Ефективне поглинання елементів відбувається, коли вони знаходяться в зоні найбільшої густоти кореневої системи, тобто в орному шарі на глибині 20-30 см. На жаль, така кількість опадів, яка випала в цьому регіоні, цього не забезпечила, і більшість елементів була поглинута з кількох сантиметрів верхнього шару ґрунту, що не гарантувало ефективного поглинання необхідної кількості елемента. Ми мали справу з раннім цвітінням ріпаку, яке в цій частині Великопольщі почалося на початку квітня. До початку цвітіння ріпак повинен був накопичити щонайменше 70, а краще 80% необхідного азоту, а це значення, що перевищує 140-160 кг, — наголосив професор Щепаняк.
Урок на наступну весну
Як підкреслив у розмові з порталом farmer.pl професор Щепаняк, досвід минулого сезону потрібно врахувати, щоб правильно живити ріпак вже восени і, по можливості, не затримувати внесення азоту на плантаціях.
Я буду рекомендувати дбати про осінній розвиток рослин, адже фундамент майбутнього врожаю закладається вже восени. Дивлячись у майбутнє: давайте зробимо все можливе, щоб навесні внести азот якнайраніше в належних формах. Якщо ми матимемо достатню кількість і розподіл опадів, то є шанс, що цей елемент не обмежить врожай у наступному вегетаційному сезоні, чого, на жаль, не відбулося в минулому році, — підсумував експерт.